+(90) 216 415 5454

Haberler

MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR?

MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR?

Matematik Nasıl Öğrenilir ? 

Matematik küçük yaşta sayı saymayı öğrenmekle hayatımıza giriyor.Okul yıllarında

daha da yakından tanışıyoruz,tanıştıkça korkularımız ve önyargılarımız çığ gibi büyüyor.

Her sınavda baş belasıdır bilmeyenler için matematik.Üniversiteye girişte engeldir.Polislik sınavında girişte engeldir aynı şekilde astsubaylıkta,subaylıkta ve hatta memurlukta...

Öğrenmenin ilk aşaması ön yargılardan kurtulmaktır.Başaracağınıza inanmadığınız

şeyi başaramazsınız.Bunun tersi olarak da başaracağınıza inandığınız bir şeyi de mutlaka

başarırsınız.Yani olumlu düşünün.Matematik gerçekten zor bir ders olsa bile-ki gerçektede kolay bir derstir-başarabileceğinize kendinizi inandırırsanız bu işi halledersiniz.

Öğrenmenin ikinci aşaması kişinin bilmediğini fark etmesidir.Bunun içinde öncelikle matematikte durumunuzun ne olduğunu belirlemelisiniz.Öğrencilerimiz konu eksikliklerini tamamlamadan soru çözmeye yöneliyor.Bu da soruları çözememesine ve motivasyonunun düşmesine sebep oluyor.

Öncelikli olarak konu anlatımını kendi anlayacağı dilde kodlamalar kullanarak sembolize etmelidir.

Konu anlatımını sindirdikten sonra çözümlü soru bankası alarak önce soruları kendisi çözmeli yapamadıklarını ise çözümüne bakıp anlamaya çalışmalıdır.Sıkıntı devam ediyorsa arkadaşları arasında tartışmalı çözüme kavuşmuyorsa öğretmenine sormalıdır. 

Mutlaka her konu iyice anlaşıldıktan sonra bir diğer konuya geçilmelidir.Unutulmamalıdır ki temeli sağlam olmayan bina en küçük etkilerde bile yıkılabilir.

Sıfırdan Matematiği Nasıl İyi Bir Düzeye Getiririm ?

Matematiği yapamayan insanlara baktığımızda çoğu kişi denklemlerdeki x,y,z gibi ifadelerin kafa 

karıştırıcı olduğunu ve matematiği işin içinden çıkılmaz olduğunu ve matematiği işin içinden çıkılmaz bir duruma soktuğunu ifade etmektedir.Peki bu durumu nasıl aşıcaz ? 

x,y,z gibi ifadeler aslında bizim probleme koyduğumuz soruyu çözmek için kullandığımız ifadelerdir.Bunları biz belirleriz ister x deriz ister m ister c istersek de Ayşe,Fatma,Hayriye...Bu ifadeler soruyu çözmek için kullandığımız araçlardır sadece.

Çoğu insan matematik yüzünden istediği mesleklerden uzak kaldı.Matematik yüzünden kaybedenlerden olmayın, matematik sayesinde kazananlardan olun !