+(90) 216 415 5454

BİYOLOJİ NEDİR?

BİYOLOJİ NEDİR?
25 Haziran

BİYOLOJİ NEDİR?

Biyoloji nedir? 

Biyoloji "biyo" canlı ve "loji" bilim kelimelerinden oluşan bir bilim dalıdır ve canlı bilimi demektir. Biyoloji doğada gercekleşen olayları anlamak, görmek ve yorumlamaktır. Etrafımızda gerçekleşen bir çok olay biyoloji bilimi ile ilgilidir. Örneğin biyolojiyi öğrendikten sonra doğadaki bir kurbağaya baktığımızda öylece bakıp gecmeyiz, onun üc türlü solunum yaptığını, yaşama alanlarını biliriz. 

Biyoloji dersi nasıl öğrenilir? 

Biyoloji bilimini öğrenmemizin amacı; kendimizi ve doğadaki diğer canlı varlıkları tanıma isteğimizdir. Biyoloji dersi bilgi ağırlıklı bir ders olduğu için, anlatımın yanında grafik, şekil, tablo ve şema ile desteklenerek yorum yaptırılan, bilinenin aksine ezberle öğrenilemeyecek bir derstir.

Biyoloji soruları çözülürken, öncelikle soru kökü okunmalı, tablo, grafik, şekil açıklama ve soru verileri daha sonra incelenmelidir. Fakat bu soruları çözebilmek için latince kelimeler fazla olan bu derste mutlaka okulda öğrenildiğinde ders, günü gününe takip edilmeli ve tekrar yapılmalıdır. Bu şekilde istikrarlı ve planlı çalışmayla başarıya ulaşabiliriz.

Yorum  0

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*