+(90) 216 415 5454

AİLE OLMANIN ÖNEMİ

AİLE OLMANIN ÖNEMİ
25 Mayıs

AİLE OLMANIN ÖNEMİ

Sen benim için çok değerlisin
Seni çok seviyorum.
Senin düşüncelerini çok önemsiyorum.
İyi ki hayatımdasın.         İşte bu gibi cümleler hayatımıza önem katan ve kişiye değerli olduğunu hissettiren sihirli sözlerdir. Bu sözleri ne kadar sarf ediyoruz sevdiğimize ,çocuğumuza , eşimize ya da arkadaşımıza . Sarf ettiklerimiz güzel sözlerden ziyade eleştiri bile olsa kalp kırmakla eşdeğer biliyoruz bu kavramı. Halbuki eleştirmek de geliştirir kişiyi ancak nasıl eleştirdiğindir burada önemli olan.

       Hayatımızda önceliklerimiz vardır ; çocuğumuz, eşimiz, ailemiz  ... Bazı insanlar için değişir bu öncelikler ... ancak hayattaki değerlerimiz değişmemesi gereken önceliklerimizdir. Maalesef ki zamanla yitirmeye başladığımız değerlerimiz. Hoşgörü , yardımseverlik,sabır,paylaşım,saygı,iyi niyet... işte çocukken dokumak gerekir bu değerleri kalplere ince ince ilmek ilmek ... “Ağaç yaşken eğilir” misali dokunmak gerek yüreklere. 
        Önce “iyi insan” olmak gerek ; iyiliği öğretmek ve yaşatmak ,içine işletmek gerek.
Çocuklarımıza önce “iyi niyet”i öğretelim. İnsanların kusurları olabileceğini,  bu kusurları yüzlerine vurmamamız gerektiğini, düşen birini  elinden tutarak kaldırmamız gerektiğini, en yüce erdemlerden birinin yeri geldiğinde özür dilemek olduğunu , ağlayan  birini güldürebilmenin ne büyük mutluluk olduğunu yaşatmak gerek . İşte o zaman değerlerimize sahip çıkmanın duygusunu hissetmiş oluruz.

         Zor zanaattir çocuk yetiştirmek. 1 çocuk 2 çocuk 3 çocuk ....arttıkça artar güzellikler,zorluklar,mücadeleler,hissiyatlar... Minik adımlarla başlayan bu hayat nice güçlükler yaşatır nice mutluluklar. Bu değerleri işleyebilmek için emek harcamak gerek üşenmeden, yılmadan. Hayatınızda kurallar olmalı,  mantığını açıklayacağınız , karşınızdakine anlatabileceğiniz. Kuralsızlık getirir esnekliği, dejenere ilişkileri ... sonra bir bakarsın ipin ucu kaçmış , her şey çığrından çıkmış. 


Sevgiyle kalın yaşanan anların kıymetini bilerek...

Yorum  0

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*