+(90) 216 415 5454

ÖĞRENCİDE İÇ DİSİPLİN VE SORUMLULUK NASIL GELİŞTİRİLİR?

ÖĞRENCİDE İÇ DİSİPLİN VE SORUMLULUK NASIL GELİŞTİRİLİR?
18 Mayıs

ÖĞRENCİDE İÇ DİSİPLİN VE SORUMLULUK NASIL GELİŞTİRİLİR?

ÖĞRENCİDE İÇ DİSİPLİN VE SORUMLULUK NASIL GELİŞTİRİLİR?
Büyük filozof Platon “Kendini yönet; dünyayı yönetecek gücü bulursun.” diyerek insanın kendini yönetebilmesinin önemini vurgulamıştır. Yunus Emre, “Sen kendini bilmezsen, ya nice okumaktır” deyişiyle kendini bilmeyen bir insanın ne yaparsa yapsın, ne kadar alim olursa olsun faydasız olacağını dile getirmiştir.

Şüphesiz; insanın kendini tanıması ve yönetebilmesi “birey” olma yolundaki en temel becerilerdendir. Bu becerileri kazanamayan kişi asla birey olma noktasına erişemez. Bireyleşme sürecine küçük yaşlarından itibaren girmesi kişi üzerinde daha etkili olmaktadır. Aksi halde bu becerinin yetişkinlikte kazanılması çok zordur. Denildiği gibi “Ağaç yaşken eğilir.” Öyleyse çocuk nasıl bireyleşecek yani kendini yönetme becerisini nasıl kazanacaktır?

Sorumluluk sahibi çocukların gösterdiği davranışlar:

– İşlerini kendi başına halleder, yük olmaz.
– Üstüne düşen görevleri kendi başına yapar.
– Yaptığı hatalardan kendini sorumlu tutar ve başkalarını suçlamaz.
– Hak etmediklerine sahip olmak istemezler.
– Başkalarının haklarına, duygu ve düşüncelerine karşı saygılıdırlar.
– Mutlu, uyumlu ve başarılıdırlar.
Sorumsuz çocukların gösterdiği davranışlar
– Üzerine düşen görevlerin farkında olmadığı gibi, yerine getirmekte istemez.
– Kendi işlerinin başkalarının tarafından yapılmasını bekler.
– Başkalarına yük olurlar ve başkalarını suçlarlar.
– Kendi duygu ve düşüncelerinin arkasında durmazlar.
– Başkalarının haklarına, duygu ve düşüncelerine saygı göstermezler.
– Kendi görevlerini yerine getirmediği gibi başkalarına olan görevlerini de yerine getirmezler.
– Uyumsuz, tembel ve bencil olurlar.

Sorumluluk, anne-babaların kendi sorumluluklarının bilinciyle hareket etmeleridir. Kendi sorumluluğunu taşıyamayan anne-babalar, çocuklarından da sorumluluk taşımalarını bekleyemezler. Bu sebeple, öncelikle anne-babalar kendi yükümlülüklerini yerine getirmelidir.

Çocuğa kendi kendine yetmeyi ve yönetmeyi öğretmek gerekir.Çocuğun yaşına, cinsiyetine ve gelişim düzeyine uygun sorumluluklar verilmelidir. Başarması durumunda desteklemek, sorumluluğunu bildiğinde ödüllendirilmelidir.Çocuğa güvenmeli ve seçim yapmasına izin verilmelidirÇocuğun gösterdiği çabalara saygı duyulmalıdır.Görev ve sorumluluğunu bilmesi, yaptığı hareketlerin sonuçlarını değerlendirmesi ve bu hareketlerinin diğer insanlarını nasıl etkilediğini görmesini sağlamak gerekir.Onun için kararlar vermek yerine, kendi başına düşünmesini ve sorununu çözmesine imkân tanımak gerekir. Sadece gerektiğinde müdahale edilmelidir. Çocuğun sorumluluk almayı istemesi durumunda, hevesini kırmadan, sorumluluğunu yerine getirmesine destek ve yardımcı olmak gerekir.

Çocuklar sevildiğini bilmek ister. Olumsuz davranışlarının altında bile sevildiğini hissetme ihtiyacı duymaktadır. Ailede şunu yaparsan seni severim gibi asla pazarlık yapılmamalıdır. Her ne yaparsa yapsın her zaman seveceğinizi göstermelisiniz. Çocuklara karşı kararlı ve tutarlı davranışlar gösterilmelidir. Disiplini sağlamak için gereksiz yasaklar koymamak gerekir. Kurallar net ve sabit olmalıdır. Kurallara uyulmazsa neler olabileceği hakkında çocuk bilgilendirilmelidir. Övgü gereklidir, duygularınızı ifade edin. Anne-babalar bir zamanlar kendilerinin de çocuk olduğunu ve onlarında düşünceleri olabileceğini unutmamalıdır.Zamanı planlarken seçebileceği alternatifler sunun. (yemek saati, televizyon saati vb.) Umulmadık bir zamanda, hatalı davrandığında hemen tepki göstermek yerine ne kadar hayal kırıklığına uğranıldığı söylenebilir ve yaptığı şeyin sonuçlarının neler olabileceği belirtebilir. Çok sorumluluk veren anne-baba kadar hiç sorumluluk vermeyen anne-baba da hatalı davranmaktadır. Erken yaşlarda kazandırılan sorumluluk, çocuğa mutluluk, güven ve gelişme getirir. 

Yorum  1

 Feirdi
  • Mayıs 25 2018
merhaba yazı çok güel

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*