+(90) 216 415 5454

Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Geliştirilir?
15 Mayıs

Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Geliştirilir?

ÇOCUKLARDA SORUMLULUK NASIL GELİŞTİRİLİR?

 

Sorumluluk duygusu çocukluktan itibaren geliştirilmesi gereken bir kavramdır. Ancak aileler olarak onların yapabilecekleri düzeyde olan görevleri bizler yaparsak bu kavramın çocuklarımızda gelişmesini engellemiş oluruz.

Bir bireye zorla bir şeyler yaptırmaya çalışmak bir işe yaramıyor maalesef. Yapılması istenilen görevin sonucunu açıklamak, karşılaşabileceği olumsuz durumları hissettirmek etki yaratabilmektedir. Sorumluluğu olduğu konularda geri adım atıyorlarsa bırakın sonuçlarına katlansınlar. Bazen bazı şeyleri yaşamak gerekir hayatımız için ders çıkarabilmek adına. Mesela; spor malzemesini arayıp bulamadığı zaman yardımcı olmak değil, o malzemeyle işi bittiği zaman nereye kaldıracağını kendi bilmesi gerektiği önemli bir adım. Yoksa kişide şöyle bir düşünce gelişmektedir: “Nasıl olsa ben kaybederim , biri bulur, ben dağıtırım, biri topalar”.  

Ev ve okul dışında yapacağı faaliyetler sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlayacağı gibi kendine olan güvenini de sağlamlaştıracaktır. İlişkilerde kesin ve net olmak önemli. Kuralların esneyebileceğini hisseden birey bunu zorlar ve işleri kendi lehine çevirebilir. Desteklenmesi gereken diğer şeyler de arkadaşlık ilişkilerdir. Siz onları bu konuda engellerseniz karşımıza yalan olgusu çıkar. Yaşı gereği arkadaşları ile birlikteyken alacağı sorumluluklar hayatı için güzel etkiler doğuracaktır. Birçok aile çocuklarının okul gezilerine katılmasını istemez. Oysa bu tür bir etkinlik sorumluluk duygusunun gelişmesi için önemli bir destektir. Yine verilen düzenli ve belirli harçlıklarla bu duygunun gelişmesi sağlanacaktır.

Sürekli sorumsuz davranan bir bireyin arkası devamlı toparlanıyorsa , hayatın tüm akışı başkasının kontrolünde olacaktır . Bu durumda hayatın içinde yolunda gitmeyen başka sonuçları doğuracaktır.

Bilinmelidir ki; sorumluluk duygusu gelişen birey sosyal hayatın içinde daha özgürce yer alabilmektedirler.

“Ağaç yaşken eğilir “ sözü sorumluluk duygusunun gelişmesi için güzel ve anlamlı bir sözdür.

 

 

 

 

                                                                                  SEDA SELİMOĞLU MERİÇ

                                                                                  REHBER ÖĞRETMEN

Yorum  0

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*